Konacık

Bir
Bu haber 2013-06-07 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Bir zamanlar kahramanlıklarıyla meşhur Pedesalıların kenti...

Konacık, Bodrum yarımadasının iş dünyasının rağbet ettiği yerleşim yerlerinden biri. Bodrum'a yakınlığı ve yarımadadaki diğer yerleşim yerleine ulaştıran anayolun üzerindeki konumuyla her geçen gün daha fazla tercih edilen, yatırım yapılan bir belde.

Konacık Beldesi sınırları içindeki Antik Pedesa kenti ünlü tarihçi Herodot'a göre M.Ö. IV ve V. yüzyıllarda da bölgenin en önemli ticaret kentlerinden birisi idi.

Ã?züm bağlarından elde ettikleri şarapları, bölgenin en çok tercih edilenlerindendi. Konacık'ın içerlerde kalmış bahçeleri bugün de görülmeye değerdir.

Kahramanlıklarıyla meşhur olan Pedesalılar Pers'lere ve Büyük İskender'e karşı gösterdikleri direnişle de anılırlar. Bugünkü Konacık Beldesi 1050 yılında Horasan'dan gelen üç çoban tarafından Gölbaşında kurulmuş ve yerleşim buradan deniz ulaşım ve güvenliği nedeni ile Çırkan Köyü'ne taşınmıştır. Konacık günümüzde Bodrum?un diğer beldelerine giderken içinden geçilip gidilen bir yeni kent havasındadır. Ana caddesinin iki yanına dizili sıra sıra modern işyerleri ve bakımlı yolları ile temiz ve yeni izlenimi bıraksa da denizle doğrudan ilişkili olmaması nedeniyle daha ziyade iş kesimine hitap eder. İç kesimlerde gelişmiş bir sanayi mahallesi ve modern siteler bulunmaktadır.

Yazar: Necip Damar
www.nereyegidilir.com


 Bu haber 1863 kez izlenmistir