Gümüşlük

Balık,
Bu haber 2013-06-07 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Balık, günbatımı ve eğer meraklıysanız tarihiyle de ilgi çekici bir belde...

Bodrum'a gelenlerin yakınlarına, tanıdıklarına mutlaka sordukları "Balık nerede yenir?" sorusunun tek cevabı vardır genel olarak "Gümüşlük'te"..

Balıkla özdeşleşmiş bir yer Gümüşlük.

Gümüşlük ve çevresinde yapılan araştırmalar burada MÖ.bin yılın başlarından MÖ. 4. yüzyıla kadar uzanan bir yerleşimin izlerini gösterir.
Ancak Myndos olarak bilinen bu kentten günümüze daire şeklindeki surun harap duvarları ve bir kuleden başka kalıntı ulaşamamıştır. Prof. Bilge Umar, Kentin adının Luvi dilindeki Mandra sözcüğünden geldiğini, bu kelimenin Mi-Wanda, Ma-li, Ma (Ana Tanrıça) tapınıcısı anlamındaki Mada?dan türetildiğini, kelimenin Yunanca telaffuzunun Myndos olduğunu söyler. Arkeolojik kazılarda büyük bir kaya bloğu üzerine oturtulan Kybele tapınağının bulunması ve tapınak çevresinden M.Ö. 6. Yüzyıla tarihlenen buluntular çıkarılması bu tezi doğrulayabilir.Gümüşlük sahil bölümü henüz köy halini muhafaza eden Bodrum'un en sempatik beldelerinden biridir. Beldenin göze görülmeyen ve iç bölgelerinde büyük bir yapılaşma olmasına karşın kıyı kesimi bu kötü yapılaşmanın şimdilik kurbanı olmamıştır. Nispeten korunmuş bir belde Gümüşlük. Arabanızı park edip sahile inerken sizi sağlı sollu elişleri satan standlar karşılayacaktır. Bol renkli, ışıltılı bu kısa giriş yolu bittiğinde görmek isstediğiniz şekilde bir Gümüşlük?lekarşılaşacaksınız.

Deniz kıyısında sıra sıra dizilmiş restoranlar ve kalabalık sizi şaşırtacaktır. Müzik çalınmaz restoranlarda ama insanların konuşmasından doğan bir uğultu gezer etrafta.

Akşam üzerleri bir cümbüştür günbatımı ve mutlaka izlenmelidir Daha da iyisi gündüzden gelip size hizmet eden bir restoran, kafeterya veya bar önünde orta çakıllı plajda denize girip sonrasında da balık sofrasına kurulmak yapılabilecek en güzel şeylerden biridir Gümüşlük'te. Günümüzde özellikle yerli turistler tarafından iyi bilinen balık lokantalarının olduğu bir yerdir. irili ufaklı pek çok pansiyon otel ve restoran vardır. Bazı otel, pansiyon ve lokantanın çatı katlarındaki teraslardan görülen dinlendirici manzara ve güneşin batışı olağanüstüdür. Restoranlardaki yiyeceklerin kalitesi şaşılacak derecede iyidir. Dönüşyolunda tepelerde yeldeğirmenleri keyifle seyredilebilir. İnanılmaz bir tarihi geçmişe sahiptir Gümüşlük ya da eski tarihi adıyla Myndos... Yapılan kazılarla yavaş yavaş ortaya çıkarılan tarihi Myndos kenti çeşitli hükümdarlıkların boyundurluğuna girmiş dolayısıyla kalıntılar açısından da hayli zengin bir belde. Dolayısıyla Myndos'un tarihine sonraki sayfalarda biraz daha fazla yer ayırdık ...

Eskiden rahatlıkla yürüyüp gittiğiniz Tavşan Adası'nı kazılar nedeniyle belki bu yıl da ziyaret edemeyebilirsiniz ancak Gümüşlük barındırdığı birçok özellikle sizi mutlu kılacak en sevimli beldelerden biridir Bodrum'da...

Yazar: Necip Damar (Bodrumlife)s


www.bodrumlife.com


 Bu haber 2165 kez izlenmistir