Eco Siklet 2013 Tasarım Çalıştayı - 4-8 Eylül

2010
Bu haber 2013-09-01 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

2010 ve 2011 yıllarında gerçekleştirilen; "Eco-Siklet" projesi bir yıl aradan sonra bir Tasarım Çalıştayı ile devam ediyor. Eco-Siklet 2013 Tasarım Çalıştayı sürdürülebilir turizm ve tasarıma destek verme amacıyla insan gücüyle çalışan su araçları konusunda yapılacak.

Çalıştay; İzmir, İstanbul, Ankara ve Eskişehir şehirlerindeki üniversitelerin endüstriyel tasarım, mühendislik ve turizm disiplinlerden gelen 24 öğrencinin katılımıyla 4-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Turgutreis'de gerçekleşecek.

Beş gün sürecek çalıştay 4 Eylül Çarşamba günü, saat 14.00-18.30 saatleri arasında halka açık tanıtım, çalıştay yürütücülerinin ve konuyla ilgili uzmanların; tasarımda sürdürülebirlik kavramı, tekne/su spor araçlarının tasarımı, turizm ve deniz çevresi konularını içeren sunuşlarıyla başlıyor. Tanıtım ve sunuşlar, Turgutreis Belediyesi'nin ޞevket Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Bu çalıştay "tatilde insanların eğlenirken spor yapan, spor yaparken eğlenen, su üstünde/altında/ içinde insan gücüyle çalışan bir araç ne olabilir?" sorusuyla başlayacak. Cevap arayışları, çeşitli yaratıcı düşünce ve tasarım yöntemleriyle sürecek.

Hedef ise; yaratıcılık sınırlarını esneterek, çeşitli kavramsal tasarım fikirlerinin üretilmesini ve kısa bir sürede, sonuçta fikirlerin araç tasarımlarına dönüştürebilmek, tasarımları modeller ve çizimlerle sunmak olacak.

Çalıştay yürütücüleri;

Pınar Öncel (Endüstriyel Tasarımcı - Sürdürülebilir Tasarım Uzmanı)

Yrd. Doç. Dr. Mine Ovacık Dörtbaş (Endüstriyel Tasarımcı - Yaşar Üiversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı)

Yrd. Doç. Dr. Özgür Kilit (Makine Mühendisi - Yaşar Üiversitesi Enerji Mühendisliği Bölümü)

Yürütücü Asistanı;

Arş. Gör. Selin Gençtürk (Yaşar Üiversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü)

Çalıştay yürütücüleri endüstriyel tasarım, gemi ve makine mühendisliği ve turizm öğrencilerinin birlikte çalışacakları ve ortak tasarımlar çıkaracakları bir program uygulayacaklar.

Çalıştay süresince gerçekleşen öğrencilerin tasarım çalışmaları, 8 Eylül Pazar günü saat 17.00'de La Blanche Otel'de yapılacak sunuşlarla tanıtılacak. Çalışmalar arasından biri, ileri tasarım çalışmaları ve prototip üretimi için destek verecek Erdem Ağan (Gemi Mühendisi / Endüstriyel Tasarımcı, Ağanlar Yachts) tarafından seçilecek.

Eco-Siklet 2013 Tasarım Çalıştayı paralelinde 5-6-7 Eylül günleri akşam saatlerinde Gün Batımı Plajı'nda müzik ve film gösterimleriyle birlikte Sivil Toplum Kuruluşları, çevre konusunda bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirecek.

31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında "Ortası Deniz" karma sergisi, ޞevket Sabancı Kültür Merkezi'nde izlenebilecek.

Eco-Siklet projesi kapsamında sürdürülebilir tasarım ve turizmin yayılımına destek vermek amacıyla Eco-Siklet 2013 Tasarım Çalıştayı Tanıtım Filmi, Yaşar Üiversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Film Tasarımı Bölümü tarafından hazırlanacak. Çalıştayın sürecini ve tasarım çalışmalarını içerecek film ve üretilebilecek prototip 2013-2014 yılında Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde gösterilip, sunulacak.

Eco-Siklet 2013 programına halkın da katılımı bekleniyor.

Eco-Siklet 2013 Tasarım Çalıştayı; Çatal Ada Sanat Çevre ve Turizm Derneği, Yaşar Üiversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü ve Sürdürülebilir Tasarım uzmanı Pınar Öncel'in işbirliğiyle ve Turgutreis Belediyesi ana sponsorluğu ile organize ediliyor.

Bilgi İçin:
Deborah Semel Demirtaş 536 494 81 35
Hulya Demirci 533 636 34 06
Serap Temirkan 505 733 11 28

 Bu haber 1018 kez izlenmistir