Karsanat Derneği'nden Mozole'de Barok Müzik Festivali

Festivalde
Bu haber 2013-09-03 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

MOZOLE'DE BAROK MÃ?ZİK FESTİVALİ

Karya Kültürve Sanat Derneği (KARSANAT), 4 yıldır farklı tarihi mekanlarda sürdürdüğü BODRUM KARSANAT BAROK MÃ?ZİK FESTİVALLERİ'NİN dördüncüsünü, geçtiğimiz yıl olduğu üzere, Karya Kralı Mavzolos için M.Ö. 350 yılında anıt mezar olarak yapılan ve görkemi nedeniyle dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve Bodrum'da bulunan Mozole'de düzenliyor. Günümüzde, büyük depremler ve yağmalar neticesinde ancak temeli geriye kalan ve müze olarak turistlerin ilgi odağı olmaya devam eden tarihi mekan , ikinci kez bir festivale ev sahipliği yapacak.

Mozole, tarihi ünü yanı sıra klasik müzik konserleri için de çok huzur veren bir ortama sahip. Karsanat bundan sonraki barok müzik festivallerini de her yıl Bodrum Mozole'de gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Bodrum Belediyesi, BODTO, İstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Austria Barock Akademie, Akustik Travel, Doria ve Karya Prenses Otelleri, Denizce Restorant, Agop'un Meyhanesi ve sanatseverlerin destekleriyle gerçekleşen festival, 6-7-8 Eylül tarihlerinde, saat 21.00 de halka açık ve ücretsiz olacak. Festivalde yerli ve yabancı 24 konuk sanatçı Bodrumlu sanatseverlerle buluşuyor.

AVUSTURYA'DAN ÖDÃ?LLÃ? SANATÇILAR

6 Eylül Cuma açılış konserinde, Austria Barock Akademie'nin her yıl farklı kategorilerde verdiği müzik ödüllerinin 2012 sahipleri Anna Magdalena Auzinger - Soprano ve Amélie Saadia Mezzosoprano, Philip Comploi - Barokcello ve Sonja Leipold - Cembalo / Klavsen eşliğinde seyirciyi "Venedik'te bir Barok Gezintisi'ne çıkaracaklar.

7 Eylül Cumartesi günü, KARYA BAROK TOPLULUĞU solistleri Nuri Harun Ateş â?? kontrtenor, Kaan Buldular â?? kontrtenor, Gülderen Erdoğmuş â?? mezzosoprano, İzmir Devlet Opera be Balesi sanatçıları Derya Kırcalı Gürlük â?? soprano ve Evrim Keskin â?? mezzosoprano, Karya Barok Yaylı Çalgılar Dörtlüsü eşliğinde, batılı bestecilerin doğunun gizemiyle etkilenerek besteledikleri operalardan aşk ve savaş konulu ünlü aryalar, düetler ve koraller seslendirecekler.

8 Eylül Pazar günü, festivalin kapanış konserinde solist Özge Eyüpoğlu Karya Türk Müziği Topluluğu eşliğinde , Karsanat Sanat danışmanı Prof. Dr. Nevzat Atlığ'ın ( Devlet Sanatçısı) belirlediği repertuar ile ünlü bestekarlarımızın eserlerinden seçkin eserler sunacaklar.

 Bu haber 1273 kez izlenmistir