Togay ޞenalp'in Deniz Savaşı Temalı Filmlerde Kaptan Karakterleri, Film Müzikleri ve Turgut Reis Konferansı 09 Ocak'ta

Togay
Bu haber 2014-01-01 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Deniz Savaşı temalı Filmlerde Kaptan Karakterleri, Film Müzikleri ve Turgut Reis

Yrd.Doç.Dr. Togay ޞenalp

Tarih-Saat: 09 Ocak 2013 Saat :18.00
Yer: Mavi Galeri

Her ay en az iki konferanstan oluşacak konferanslar serisinde ilk konuk Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesinden Yrd.Doç.Dr. Togay ޞenalp "Deniz Savaşı Temalı Filmlerde Kaptan Karakterleri, Film Müzikleri ve Turgut Reis" konulu konferansı ile sizlerle olacak. Yrd.Doç.Dr. Togay ޞenalp konferansında deniz/denizcilik temalı filmlere genel bir bakıştan yola çıkarak, unutulmaz TV dizilerin de ve belgesellerde deniz ve sinema konusundaki üretilmiş film örneklerini listeleyip bu filmlerdeki kaptan karakterlerini işleyerek Turgut Reis'e bakışımızı oluşturmamızda faydalı olacak karakterleri mercek altına alacaktır. Turgut Reis'in hayatıyla ilgili yapılmış çalışmalara ve Turgut Reis ile ilgili bir sinema filmi senaryosunun temel yapı taşı olarak "Turgut Reis karakteri" nin nasıl oluşturulacağı konusunda cevaplanması gereken soruları ortaya çıkaracaktır.

Konferansta ayrıca karakterlerin yolculuğuna film müziğinin nasıl eşlik ettiğini ve Turgut Reis ile ilgili bir filmde müzikte nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunu da işleyerek, böylesi bir filmin sinema tarihinde nasıl bir yere sahip olabileceği, olası bütçe boyutu ve karakter oluşturmanın sinemadaki önemi üzerine tespitlerle konferansını tamamlayacaktır.

Deniz ve denizcilik temalı filmler ya da bir başka deyişle deniz sahnelerinin yoğun olduğu filmler sinemanın başlangıcından yaklaşık 30 yıl sonra başlamıştır ve örnekleri sayılamayacak kadar çok da değildir. Bunun doğal sebeplerinden biri insana dair öykülerin denizden çok karada yaşanmasıdır.

Turgut Reis ile ilgili bir film yapmak birçok açıdan gerekli ve değerli olacaktır çünkü sinema her yaştan ve her ülkeden geniş bir kitleye etkileyici bir şekilde ulaşmak istendiğinde başvurulacak en iyi yoldur. İkinci bir önemli neden ise toplum olarak Turgut Reis'i merak ettirmek ihtiyacımızdır. Kendi tarihimize, denizcilik tarihimize, Anadolu'nun çok kültürlü geçmişine, Akdeniz kültürüne, Türk Beyliklerinin tarihine, Osmanlı İmparatorluğunun denizdeki güçlü devirlerine, başarılı bir Türk savaşçı ve denizcisine karşı bir merak duygusu geliştirebilirsek özellikle gençlerimizin ve tüm yaştaki insanlarımızın Türk tarihine ve kimliğine sahip çıkmasına bir ölçüde vesile olabiliriz. Ã?çüncü bir önemli neden ise dünyadaki farklı kültürlerin birbirini tanımasına olanak sağlamak olacaktır; Türk Kültürü, İspanyol Kültürü, Arap Kültürü, İtalyan Kültürü Turgut Reis'in devasa yolculuğunda birbirinin içine geçmiştir. Dördüncü ve son neden ise tarihin bir de Doğudan bakıldığında nasıl görünebileceğini görmek ve dünyaya göstermek fırsatı sunacaktır.

Sizlerde Turgut Reis ile ilgili bir film de olması gerekenler hakkında düşünceleriniz paylaşmak isterseniz 09 Ocak 2014 Perşembe Saat : 18.00 da Mavi Galeri de konferansımıza katılımınızı bekleriz.

Yrd.Doç.Dr. Togay ޞenalp

Togay ޞenalp, 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde iken sinema, tiyatro ve müzik alanlarıyla ilgilenmeye başladı.
Kumdan Kaleler adlı Türkçe Rock grubunda ud çalarken bir yandan da yönetmen Eriş Akman'ın yanında staja başladı ve lisede tiyatro oyunculuğu yaptı.
Galatasaray Üiversitesi İletişim Fakültesinde sinema-tv eğitimi aldı ve üniversite son yıllarında sualtı alanına ilgi duyarak kulüp kurdu, deniz temalı filmler yapmak ve film müzikleri bestelemek amacıyla projeler üretmeye başladı. Birçok belgesel için sualtı kameramanlığı yaptı, film müziği besteledi.

Müzik alanındaki çalışmalarını derinleştirip kültürel kimlik konusuna eğildi, doğu-batı buluşması ile ilgili kültür bakanlığı destekli iki adet
52 dakikalık eğitici belgesel üretti. İTÃ? Türk Müziği konservatuarından doktorasını almış olan Yrd. Doç. Dr. Togay ޞenalp, Muğla Sıtkı

Koçman Üiversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde çalışmakta, kısa film ve fotoğraf alanlarında dersler vermekte, öğrencileriyle kısa filmler üretmekte ve doğu-batı buluşması odaklı bir film müziği projesi yürütmektedir. Çok iyi derecede Fransızca ve İngilizce bilmekte, yoga ve pilates eğitmeni eşi Tuğçe Dereli ޞenalp ve kedileri Chanel ile Turgutreis'te yaşamaktadır.Turgutreis Belediyesi şževket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı
No:77 48960 Turgutreis/Bodrum

Tel: 0.252.382 47 37 Faks: 0.252.382 55 60
E-mail: info@turgutreiskultursanat.org
Facebook:

https://www.facebook.com/turgutreiskultursanat
Twitter: https://twitter.com/treiskultur


www.turgutreiskultursanat.org


 Bu haber 1940 kez izlenmistir