Cafe Veranda, Myndos Çeşmesi Çarşısı'nda 31 Mayıs'ta açılıyor!

Myndos
Bu haber 2014-05-15 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Myndos Çeşmesi Eğitim Ve Kültür Merkezi içinde yer alan Cafe Veranda hizmete giriyor!

Açılış Programı:

Saat 17.30 Solo Archive (Beysun Özbek fotoğraf sergisi)

Saat 18.00 Jazz Ã?çlüsü Canlı Müzik

Saat 19.00 Mavi Kasaba /Gökhan Örtmen (İmza Günü)

Saat 20.00 Kokteyl (Latin Beşlisi Canlı Müzik )


CAFE VERANDA cafe olmanın yanı sıra kitap okuma noktası, Playstation, Wifi hizmetleri de verecek. "Kitabınızı alın gelin, kahve ikram etmek için bekliyoruz" sloganıyla açılan CAFE VERANDA Bodrum'da dinlenmek için gidilecek mekânların içinde yer almakta.

Myndos Çeşmesi Çarşısı ile ilgili yetkili Zafer AKDENİZ verdiği demeçte;
MYNDOS ÇEޞMESİ; içinde Antik Yunan tarzı heykelleri, freskleri, çeşmesi ile Bodrum'a yeni bir soluk ve ruh getirecektir. Myndos Çeşmesi Çarşısı'nda mahalle kültürü yaşatılarak yaz ve kış aylarında eğitim, sağlık, gıda, güzellik ve spor merkezinden oluşan dükkânlarla ayrıca ressamları, cafeleri, kitap okuma noktaları ile Bodrum'da bir ilki gerçekleştirerek çocukların, bayanların sıcak enerjilerini çarşımıza çekmek en önemli hedefimizdir" dedi.


Myndos Kapısı hakkında...

Bodrum'un batısı Turgutreis bitiminde yer alan Myndos kapısı antik Halikarnas şehrindeki iki girişinden biridir.. Geçmişten günümüze kadar duran bu kapı aynı zamanda o şehirdeki bir duvarın parçasıdır. Bugün sadece bir kaç kalıntıları görünen şehir duvarlarının gerçek uzunluğu 7 km ve muhtemelen MÖ 4.yy'da, Kral Mausolos tarafından inşa edilmiştir.

M.Ö. 333 yılında Büyük İskender'in askerleri Halikarnas kentini almaya geldiklerinde bu kapıdan geçmekte çok zorlanmış ve pek çoğu kapının önündeki hendekte can vermiştir. M.Ö 334 yılında askerler şehri istila etmiş ve Mausoleum dışında bütün yapıları yerle bir etmişlerdir.

Bilinen tarihi açıklaması ise; Antik Halikarnassos şehir surlarının en anlamlı yeri, şehre batıdan girişi olanaklı kılan ve yarımadadaki Myndos antik şehrine baktığından dolayı Mindos Kapısı adı verilen batı şehir kapısıdır. Gümbet yolu üzerinde, mezarlığın hemen yanı başında ayakta duran Mindos Kapısı, MÖ.4 yy.da 24 yıl krallık yapmış olan Mausolos(MÖ.377-354) zamanında şehir surlarıyla birlikte planlanarak yapılmıştır.

Daha önceleri Mylasa/Milas, Karya bölgesinin başkenti idi.Mausolos Milas?ın yerinin başkent olarak ve strateji bakımından iyi olmadığının farkına varmasından sonra Halikarnassos kentini başkent yapmış,şehirde imar faaliyetlerine girişerek şehrin etrafını surlarla çevirtmiş ve kentin batı-doğu istikametinde uzanan anayolun her iki tarafına ana kapılar yaptırmıştır: Milas kapısı ve Mindos kapısı.

Milas kapısından geriye bir şey kalmamış, Mindos kapısı ise tarihe direnebilmiştir. Kapının aslında üç kulesi bulunmaktadır. Her ne kadar kapının orta bölümü tamamen yok olsa da büyük ve ağır kare taşlarından yapılmış olan diğer iki bölümü hâlâ görülmektedir.

Günümüzde hâlâ o bölümde kazı çalışmaları devam ediyor. Ve 17.yy'ın kalıntıları altında daha da fazla eserlere ulaşılması beklenmektedir. 2000 yılında biten restorasyonu ile bu kale ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Aynı zamanda Helenistik ve Roma dönemine ait birden fazla denilebilecek kadar çok mezar bulunmuştur.Myndos Ç?eşmesi Cafe Veranda

Eskiçeşme Mah.Cafer Paşa Cad. No:67
48400 Bodrum Bu haber 1887 kez izlenmistir