Film Gösterimi: Vivan Maier'in Peşinde - Finding Vivian Maier, 3 Mart'ta BODFAD Merkezi'nde

Amerikan
Bu haber 2015-02-23 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

"Galiba hiçbir şey sonsuza kadar sürmüyor. Başka insanlara da yer açmamız lazım. Bir çark gibi. Biniyorsunuz ve sonuna kadar gitmek zorundasınız. Sonra başka birisi de aynı fırsata sahip olacak ve o da sonuna kadar gidecek, bu böyle devam edecek."

Bugün Amerikan fotoğrafı için tartışmasız bir öneme sahip olan Vivian Maier'ın ismini tamamen bir kaza sonucunda biliyor olduğumuzu düşününce, tekrar tekrar hayret ediyoruz.

Chicagolu tarihçi John Maloof 2007 senesinde bir müzayededen rastgele bir koli fotoğraf almasaydı, belki bugün Maier'ın ismi mezara, fotoğrafları ise çöpe gitmiş olacaktı.

Vivian Maier'ın Peşinde'de Maloof, Maier'ı keşfetme serüvenini anlatırken, hayatı boyunca çocuk bakıcılığı yapmış fotoğrafçının izini sürmeye devam ediyor. Maier'ın bakıcılığını yaptığı insanlarla konuşan, hatta onun Fransa'daki akrabalarını bulan Maloof, bu gizemli kadının üstündeki sır perdesini araladıkça yeni sorularla karşılaşıyor.

Bir yandan tatlı ve sevecen olarak anlatılan Maier, diğer yandan huysuz, zor ve hatta karanlık tarafları olan biri olarak beliriyor. Arkasında 100 bini aşkın, çoğunu kendisinin bile görmediği negatif bırakan Maier'ı tanımak ve muhteşem fotoğraflarını seyretmek için bu belgeseli kaçırmamalısınız.

Ödüller: Academy Awards, USA
BAFTA Awards - 2015
American Cinema Editors, USA ? 2015
Süre: 83 dakika

Oasis AVM Toplantı Salonu Yasemin Sokak 317-318 (THY alt katı)BODFAD - Bodrum Fotoğraf Sanatçıları Derneği Merkezi

Oasis AVM Toplantı Salonu
Yasemin Sokak 317-318 (THY alt katı)
Bodrum Bu haber 1132 kez izlenmistir