11. D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali 15 - 19 Ağustos 2015 süresince gerçekleşecek.

Bu
Bu haber 2015-06-01 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Bu yıl onbirinci kez düzenlenecek olan klasik müzik festivalinin her yıl olduğu gibi bu sene de yoğun ilgi göreceğini şimdiden söyleyebiliriz.

Yaratıcı içerik yönetimini PozitifLive'ın üstlendiği; bu yıl 15-19 Ağustos tarihleri arasında dünyaca ünlü sanatçı ve orkestraları ağırlamaya hazırlanan festivalin programını aşağıda bulacaksınız:


- - - - -
15 Ağustos Ctesi 2015, saat 21:00
Açılış Gecesi
Yer: D-Marin Turgutreis, Muğla

11. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali açılış konserinde dünyadaki en iyi ve en saygın orkestralardan biri kabul edilen Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile büyük Rus piyano geleneğinden gelen virtüöz Denis Matsuev'i müzikseverlerle buluşturuyor.

Rus Ateşi:
Kraliyet Filarmoni Orkestrası
Şef: Charles Dutoit
Piyano: Denis Matsuev- - - - -
16 Ağustos 2015 Pazar, saat 21:00
Yeni Dünyadan Yeni Sesler
Yer: D-Marin Turgutreis, Muğla

11. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nin açılış konserini veren Charles Dutoit yönetimindeki Kraliyet Filarmoni Orkestrası ikinci akşam da büyük keman virtüözü Sarah Chang ile sahnede.

Kraliyet Filarmoni Orkestrası
Şef: Charles Dutoit
Keman: Sarah Chang


- - - - -
17 Ağustos 2015 Ptesi, saat 21:00
Zamanın Hafızası: Eleni Karaindrou - Film Müzikleri
Yer: Bodrum Kalesi, Bodrum, Muğla

Theo Angelopoulos'un filmlerine yaptığı unutulmaz müziklerle, ismi bu büyük yönetmenle neredeyse özdeşleşmiş olan Eleni Karaindrou ilk kez D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nde ve festival bu konserle ilk kez Bodrum Kalesi'nde! Eleni Karaindrou Film Müzikleri "Theo Angelopoulos Anısına"

İstanbul Sinfonietta
Ender Sakpınar: Şef
Eleni Karaindrou: Piyano
Natalia Michalidou: Piyano
Vangelis Christopoulos: Obua
Dinos Hadjiiordanou: Akordeon
AristotleDimitriadis: Mandolin


- - - - -
18 Ağustos 2015 Salı, saat 21:00
Buika ile Senfonik Bir Akşam
D-Marin Turgutreis, Muğla

Müzik eleştirmenlerinin Nina Simone, Chavela Vargas, Cesaria Evora gibi isimlerle karşılaştırdığı, NPR'nin "özgürlüğün sesi" diyerek tüm zamanların en iyi 50 vokalisti arasında gösterdiği Buika, D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali kapsamında senfonik bir konserle müzikseverlerle buluşuyor.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
Toni Cuenca: Şef
Buika: Vokal


- - - - -
19 Ağustos 2015 Çarşamba, saat 21:00
Sait Faik ve Şarkılar ? Fazıl Say
Yer: D-Marin Turgutreis, Muğla

11. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir edebiyat-müzik buluşması ile kapanıyor.

Sait Faik'i ölümünün 60. yılında anan Fazıl Say, çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan yazarımızı, bu kez de notalarda ölümsüzleştiriyor. Cem Erciyes'in belirttiği gibi Fazıl Say, Sait Faik'i anarken öykülerin hüznüne kapılıp gitmek yerine onun dünyasını oluşturan adanın, kedilerin, doğanın ve onlarla birlikte yaşayıp giden insanların yaşam sevincini de hatırda tutuyor.

Özen Yula: Sahneleyen
Fazıl Say: Piyano
Demet Evgar, Songül Öden, Esra Bezen Bilgin: Anlatıcılar
Zeynep Halvaşi, Serenad Bağcan: Vokaller
Olten Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Derya Türkan: Kemençe
Hakan Güngör: Kanun
Aykut Köselerli: Vurmalı çalgılar

Sait Faik'i ölümünün 60. yılında anan Fazıl Say, çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarla Türkiye edebiyatında bir dönüm noktası sayılan yazarımızı, bu kez de notalarda ölümsüzleştiriyor.

F. Say: Sait Faik, op.51 (2014)
F. Say: Şarkılar


- - - - -
D-Marin Uluslararası Klasik Müzik Festivali hakkında:

2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis'te düzenlenmekte.

Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek klasik müzik festivali.

Dört gün süresince; gün batımı ve gece konserleri olmak üzere toplam yedi konser sunan festival kapsamında, bugüne kadar 77 konser gerçekleştirilmiş.

Festival bugüne kadar 160 bin'i aşkın müzikseveri ağırlamıştır.

İlk üç senesinde Kemal Küçük'ün, son yedi senesinde ise Yücel Canyaran'ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festival, bugüne kadar 3 bin 500'ü aşkın sanatçıya ev sahipliği yapmış.

Festival 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (European Festivals Association) kabul edilmiş.

Festival 2012 yılında Andante Dergisi tarafından organize edilen Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü" kazanmış ve Skalite Ödülleri'nde D-Marin Turgutreis'e "Bölge Özel Ödülü" kazandırmış.

Festivalin bilet satış gelirlerinin tamamı Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı'na otizmli çocuklar ile ailelerine yönelik çeşitli projelerde kullanılmak üzere bağışlanmaktadır.

Festivalin önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere ulaşması hedeflenmekte.D-Marin Turgutreis Marina

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:26
Turgutreis Bodrum / Muğla

Tel: +90 252 382 92 00


www.d-marin.com


 Bu haber 1379 kez izlenmistir