ENGLISH PAGES BODRUM'UN SEÇKİN OTELLERİNE REZERVASYON YAPIN BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİNİ ZİYARET EDİN BİZE ULAŞIN ANA SAYFA
Seçkin Mekanlar
Sanat Etkinlikleri
Partiler, Özel Kutlamalar
Mavi Yolculuk
Konserler
İndirim Kampanyaları
İkbal Çiğdem Damar Yazıları
Haftanın Filmleri
Genel Etkinlikler
Festivaller
Bunları Kaçırmayın!
Bodrumlife Dergisinden Yazılar
Bodrum'un Beldeleri
Bodrum'da Yılbaşı
Bodrum'a dair Kitaplar
Bodrum Sergiler
Alışveriş Seçenekleri
Ortakent'in Garaguy'u Hala Bir Pınar
EKLENME TARİHİ: 2012-06-04 21:52:49
Yazan: İkbal Çiğdem Damar


Ortakent'in Garaguy'u Hâlâ Bir Pınar

Bodrum'dan Ortakent'e gelirken Yalıkavak kavşağından sonra yaklaşık 750 m. ilerde Migros'a gelmeden yolun solunda bir bölge Garaguy.

Eskiden o meydanda iki kuyu varmış; Melengeçli Kuyu ve Kara Kuyu. "Garaguy" tahmin edebileceğiniz gibi "kara kuyu"nun halk dilindeki söylenişi. Bu meydan iki kuyusuyla tam bir çeşme başıymış eskiden. Kadınların sosyalleşme alanı, gençlerinse yavuklularını görüp boy gösterdiği bir çeşme başı...

Gel zaman git zaman bu çeşme başı, kentlerden göçenlerin kültüründe kaybolmuş. Şimdi o kuyular yok. Bir o kuyunun başındaki koca melengeç ağacı hâlâ orada, bir de hiç değilse çeşme başı çağrışımı yaptıran oluşumuyla Garaguy. Artık lokanta mı desem, kahve mi desem, restoran mı desem bilemedim Garaguy'a. Çay kahve içebileceğiniz, ev yemekleri -ne varsa o anda- gözleme, otlu börek yiyebileceğiniz, hiçbir yerde bulamayacağınız güzellikte yöresel reçeller, ev yapımı makarna, erişte, tarhana ve benzeri yiyecekler satın alabileceğiniz gerçek bir dayanışma ve işbirliğiyle ortaya çıkarılmış bir yer.

Burayı size anlatmak gerek. Garaguy'un yöresel tatları, çayı kahvesi, samimi ve temiz ortamına ek olarak biz Bodrum'da yaşayanları ilgilendiren esas güzel tarafı burada verilen meslek edindirme ve aşçılık eğitimleri.

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi - Kadem, İlçe Tarım Müdürlüğü, Bodrum Halk Eğitimi ve ASO Müdürlüğü'nün birlikte yürüttükleri "Kepçe Kepçe Bodrum Projesi"ne Ortakent Belediyesi de "Garaguy" ile dahil olmuş.

Burada geçen uzun ve resmi kurum adları sizi yanıltmasın, sonuçta bu kurumları oluşturanlar da sizin benim gibi insanlar ve en üst kademesinden başlayarak her biri canla başla işin ucundan tutmuşlar.

Ayrıca Bodrum Belediyesi - Kadem yöneticisi Banu Kalkan olsun, Bodrum Halk Eğitim Merkezi kurslardan sorumlu müdür yardımcısı Meral Kanıgür olsun gülen yüzleriyle sıcak kalpleriyle bu işe bakıyorlar. Öyle olmasa bir yerinden kopar, bu noktaya gelinemezdi kuşkusuz. Bu mekânı meslek edinmek isteyenlere, nitelikli iş gücü arayanlara cevap verebilecek ve yüzlerce kişiye umut kapısı aralayacak bir yer yapmışlar.

Garaguy sadece meslek edindirme ve aşçılık eğitimi verilen bir yer olmakla kalmayıp, aynı zamanda verilen eğitimin uygulandığı, üstüne birkaç kuruş da harçlık bırakan bir yer haline dönüşünce hem katılım artmış hem de katılımcıların memnuniyeti.

Bu kursa katılanlar daha kursu bitirmeden -en çok da yeni açılacak Acıbadem Hastanesi'nde- iş bulmaya başlamışlar.

Avrupa Birliği uyum yasalarına göre pek yakında uygulanmaya başlayacak olan yönetmelikler, lokanta ve benzeri yerleri açacak olan kişilerin "ustalık belgesi"ne sahip olmasını gerektiriyor. "Ustalık belgesi"ne ek olarak "usta yetiştirici belgesi" olan kişilerin yanında çalışan çırakların ?en fazla 6 kişi- maaşının üçte ikisini, SGK primi ve vergisinin ise tamamını devlet karşılıyor.

Garaguy'da verilen aşçılık meslek edindirme kursu; çıraklık, ustalık ve usta öğreticisi eğitimi olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Tüm bu eğitime haftada iki tam gün devam edildiğinde yaklaşık 3,5 yılda tamamlanıyor. En önemlisi de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu belgenin uluslararası geçerliliği de olması.

Ne diyelim! Hayırlı uğurlu olsun ve sürsün bu proje dileğiyle...

Bu Yazı Bodrumlife Dergisi'nin 23.sayısında, Mayıs 2012 tarihinde yayınlanmıştır.
Bu konu 5377 kez izlenmiştir

Bodrum'da Emeklilik Bile Başka Güzel!
Bodrum'un iki Artemisia'sı: Biri savaşçı, diğeri Aşık..
Ne Külkedisi Ne Prenses Biz Karia Kadınlarıyız!
Efsane Kadin Savaşçılar - Amazonlar
Aya Nikola Kilisesinin duvarlarının anlatmadıkları!
Ortakent'in Silüetini Güzelleştiren Kule Taş Ev
Ortakent'in Garaguy'u Hala Bir Pınar
Bodrum'dan Datça'ya bir hafta sonu gezisi
Bodrum'dan Sakız Adası'na
Benim bütün isteğim, arzum ezber bozmak! - Osman Necmi Gürmen ile bir söyleşi
Bodrum Halikarnas İken Paranın Değeri Ve Sikkeler
where to go in bodrum