Ayşedeniz Gökçin'den Pink Floyd ve Nirvana Yorumları

Ayşedeniz
Bu haber 2015-07-19 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Ayşedeniz Gökçin'i İnternet'te Pink Floyd müziği ararken farkettim üç yıl önce. Sonra YouTube'ta dikkatimi çekti. Londra sokaklarında, parklarında Street Piano'da ""Alla Turca" yı çalarken izledim... Ayşedeniz Gökçin'in bir pİyano virtuozu olduğunu öğrenince "Tam benim sevdiğim tarzda müzik yapıyor" dedim kendi kendime... Bu yaz Gümüşlük Festivali'nde çalacağını duyar duymaz ulaştım bu usta müzisyene ve sorularımı sordum.

Ayşedeniz GökçinSÖYLEŞİ: NECİP DAMAR
FOTOĞRAFLAR: SANTİAGO GUERRERO

BİR PİYANO VİRTUOZUNDAN
PINK FLOYD ve NIRVANA YORUMLARI

ND- Klasik Müzik dediğimizde aklımıza hemen gelen besteciler dışına çıkarak, iyi müzik yaptıkları, çığır açtıklarına inandığımız Nirvana ve özellikle Pink Floyd gibi günümüz müzik gruplarının parçalarını klasik müzik kıvamına getirerek yorumlama düşüncesi nasıl ortaya çıktı.

AG- Klasik müzik eğitimli bir piyanist olmamla birlikte özellikle ortaokul ve lise yıllarında rock müziğe hep hayranlık duyup dinlemişimdir. Franz Liszt gerek besteci gerekse karakteri ve yaşam tarzı olarak çok ilgi duyduğum besteciler arasındadır; onun Dante Sonatı üzerinde çalışırken yine müziğine hayran olduğum Pink Floyd ile benzerlikleri aklıma bu projeyi yapmayı getirdi. Felsefeleri, toplumu verdikleri politik, sosyal ve duygusal mesajlardaki benzerlikleri dikkatimi çekti. Pink Floyd'un "Another Brick in the Wall"unu Liszt'in Dante Sonatından esinlenerek yeniden düzenledim. Sonrasında ise uzun bir çalışma sonucu tüm albüm ortaya çıktı. Aslında ilk üç eser, Master projemdi ama onları akademik ortamdan cıkartıp gerçek hayata uyguladım ve çok şaşırtıcı sonuçlar aldım! Hayatım değişti proje viral olunca! Hayranlar daha fazla düzenleme isteyince tüm albüm ortaya çıktı! İkinci proje olarak Nirvana yapmaya cesaret etmek, kesinlikle Pink Floyd basarisinin verdigi bir güçle oldu. Projeyi büyüterek içine Ekin Bernay ve Ivan Shopov'u da kattım. Ayrıca albümde ben vokal de yapıyorum. Bambaşka bir tarz oluştu? Kurt Cobain ; içe kapalı protest kimliği, cinsiyet ayrımına karşı duruşu, sosyal sınıfların hepsine duyduğu empati ve duygusal kişiliği ile çok ilgimi çekmişti. Grubunun yaptığı grunge rock müziği kendim yorumlayarak yeniden ortaya çıkarmak bana inanılmaz keyif verdi.

ND- Özellikle Pink Floyd hayranları tarafından sosyal medyada çok iyi tanınıyorsunuz. Pink Floyd grubu kendi sayfalarında sizden övgüyle bahsediyor... Çoğu klasik müzikle ilgilenenler bu tür müziğe yan dönüp bakmazken sizin bunlarla haşır neşir olmanız kendi camianızda nasıl karşılanıyor.

AG-Aldığım eğitimden dolayı kimliğimi koruyan, sürekli ileri bakmaya çalışan bir piyanist olarak yaptığım bu çalışmalar ancak klasik müzik eğitimini tamamlamış birisi tarafından icra edilebilir ve notaya geçirilebilir. Yaptığım Pink Floyd ve Nirvana'nın klasik tarzda yorumlanması, bu nedenle ilgi çekti, çünkü insanlar bu alanda ne kadar çok disiplin ve emek olduğunu biliyorlar. Klasik müzisyenlerin nasıl düşündüğünü bilmiyorum ama pek de umrumda değil. Kendim için ve dinleyiciler için müzik yapıyorum? Ayrıca Fazıl Say ve Gülsin Onay gibi en saygı duyduğum sanatçılardan da bana gelen destek çok teşvik edici oldu Türkiye'de. Ingiltere'de ise Classic FM radyosunda çalmaktalar müziklerimi? Bakalım yeni albüm nasıl karşılanacak!

ND-Yeni projeniz Nirvana Project için geçtiğimiz Mayıs ayında harika bir ön izleme çıkardınız. Bu projeyi Gümüşlük'te seslendireceksiniz. Ön izlemede pianonuza DJ Ivan SHOPOV'un elektronik müziği bodrumlife day&nıght 13 eşlik ediyor. Konserlerinizde de bu eşlik olacak mı ?

AG-Ivan Shopov, kendi alanında çok başarılı bir elektronik müzik bestecisi aynı zamanda dj. Onunla bu projede çalışmak gerçekten çok keyifli oldu. Tarihler ve bütçe uygun olduğu sürece birlikte sahne almayı tabii ki arzuluyoruz. Gümüşluk'te maalesef olamayacak kendisi. Fakat Urla'ya gelmesi planlanmakta. Belki en başta sormalıyız ama neden Pink Floyd, neden Nirvana... Klasik müzik kadar rock müzik de dinler misiniz. Yeni projeler düşündüğünüzde aklınıza hangi gruplar gelir... -İlk sorunuzda Pink Floyd ve Nirvana ile ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım. Yeni gruplar arasında şu an kafamda net bir cevap veremeyeceğim. Ama sonraki proje kendi bestelerimden oluşan bir albüm olacak gibi gorünüyor? Ayrıca Avusturya'da bir dans firması (Editta Braun Company) için besteledigim eserler var, onları da Thierry Zaboitzef (bir art-rock sanatçısı) melodilerinden esinlenerek yaptım. Sonbahar'da trackleri piyasaya sunmayı düşünüyoruz.

ND-Dünyanın pek çok yerinde konserler verdiniz. Klasik besteciler yerine bu konserlerinizde de kendi Rock yorumlarınızı ya da örneğin Fazıl Say'ın Paganini'nin, Mozart'ın eserlerine yaptığı Jazz yorumlarını seslendiriyorsunuz... Yani yüzünüz sanki günümüz müziğine dönük. Repertuvarınızı belirlerken bu sizin öneriniz mi oluyor yoksa artık bu tarzınızla tanındığınız için "gelin bize Pink Floyd çalın" diye mi aranıyorsunuz.

AG-Klasik müzik denince illa barok yada klasik dönemi bestecileri akla gelmemeli. Günümüzde klasik müzik tanımlanması sınırlarının da genişlemesi ve diğer stillerden esinlenilmis olan düzenlemelerin de klasik festivallerinde yer alması lazım. Scarlatti, Ispanyol gitarindan; Chopin, Polonya danslarından ve sokak muzisyenlerinden; Liszt, Macaristan'daki çingenelerden; Ravel "caz"dan, Mahler Yahudi müziginden etkilenip besteler ve düzenlemeler yapmışlar? Yani aslında fikrin nereden geldigi sonucun klasik olmamasını gerektirmiyor. Zaten Türkiye'nin en önde gelen klasik müzik festivallerinden İKSV Klasik Müzik Festivali ve Sevda Cenap And Ankara Festivallerinden davet alıp çaldım.

ND- Bence, gençler için, onları klasik müziğin yoğunluğuna çekmek için çok iyi bir yol izliyorsunuz... Konserlerinizde yaş ortalamasında bu yönde bir gelişme hissediyor musunuz.

AG- Gerek yurt içi gerekse yurtdışı konserlerimde kalabalığın çoğunluğunu gençler oluşturuyordu. Bu beni tabii ki çok mutlu etti çünkü asıl amacım, piyanonun virtuozluğu ile tanınmiş melodileri birleştirip, geniş kitlelerin, enstrumanı yeni şekilde duymalariydi. Gençler özellikle Pink Floyd ve Nirvana adını duyunca konserlere ilgi duyup geliyorlar. Sonrasında onların yorumlarını almak da beni çok mutlu ediyor.

ND- Pink Floyd müziklerini Pompei'de çalarak ününü pekiştirmişti. Siz Pompei'den daha eski geçmişe sahip Karia Medeniyetinin Taş Ocaklarında çalarak onların müziğini Pompei'den de eski bir döneme, 2500 yıl öncesinde götüreceksiniz. Bodrum'da böylesi önemli bir ortamda çalmak, Bodrum'da çalmak size neler hissettiriyor.

AG- Pink Floyd günümüzün rock efsanesi ve Pompei de çalmış. Ben ise; Pink Floyd un müziğini, 100 yıl öncesinde yaşamış bir efsane besteciden esinlenerek yorumlayarak daha da önceki bir devire götüreceğim. Bundan daha güzel ne olabilir ki!... Zaman yolculuğu müzik yapmanın en keyifl yanı! Bodrum'dan sonra nerelerde çalacaksınız. Bodrum sonrası Urla'da bir konserim olacak Agustos 15'ide. Eylul'den itibaren ise Viyana, Salzburg, Edinburgh, Linz ve Londra'da konserler vereceğim. Bunlara Istanbul ve Ankara'yi da katmak isterim. Umarım olacak!

Not: Ayşedeniz Gökçin 13.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde 8 Ağustos Gecesi Pink Floyd ve Nirvana müziklerini, klasik tarzda yorumlayacak. Bu farklı müzik dinletisini kaçırmayın. Özellikle gençler ..

 Bu haber 1862 kez izlenmistir