Goran Bregoviç Bu akşam Bodrum Antik Tiyatro'da

Balkan
Bu haber 2015-08-23 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Balkan müziğinin gelmiş geçmiş en büyük maestrolarından Goran Bregovic, ağustos ayında bir kez daha Türkiye'yi ziyaret ediyor.

NN Kültür Sanat'ın düzenlediği organizasyonla sahneye çıkacak olan Bregovic, Bosna-Hersek'in o tanıdık atmosferini Türkiye'ye taşıyacak.

Wedding and Funeral Band ile beraber konserler veren Goran Bregovic, şüphesiz ki Balkanlar'ın en tanınmış besteci ve şarkı sözü yazarlarından biri. Film müziğine ilk olarak 1978'de Mica Milosevic'in Nije Nego filmiyle başlayan Bregovic'in en renkli ortaklığı yönetmen Emir Kusturica ile gerçekleşti. 1989'da Çingeneler Zamanı, 1993'te Arizona Dream, 1995'de Cannes Film Festival'ini kazanan Underground ve 1998'de Crna Macka gibi Emir Kusturica filmlerinin müziklerini yaparak Kusturica ve Bregovic çok başarılı bir ikili haline geldi.

Sanatçı ayrıca 2008?de Can Dündar'ın yazıp yönettiği Mustafa filminin müziklerini de yaptı.

Sanatçı Türkiye'de İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Diyarbakır illerinde de konserler verdi. Sanatçının eserlerinden bazıları Sezen Aksu, Oya-Bora ve Candan Erçetin gibi Türk müzisyenler tarafından Türkçe sözlerle seslendirildi.

Goran Bregovic'in, geniş repertuvarından seçtiği şarkılarla, hiçbir konseri birbirine benzememekle beraber hepsi Balkan kültürünün derin izlerini taşımaktadır.

 Bu haber 1191 kez izlenmistir