17 Ağustos'ta Eleni Karaindrou D-Marin Klasik Müzik Festivali kapsamında Bodrum Kalesi'nde

Theo
Bu haber 2015-07-27 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Theo Angelopoulos'un filmlerine yaptığı unutulmaz müziklerle, ismi bu büyük yönetmenle neredeyse özdeşleşmiş olan Eleni Karaindrou ilk kez D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali'nde ve festival bu konserle ilk kez Bodrum Kalesi'nde!

İstanbul Sinfonietta
Ender Sakpınar: Şef
Eleni Karaindrou: Piyano
Natalia Michalidou: Piyano
Vangelis Christopoulos: Obua
Dinos Hadjiiordanou: Akordeon
AristotleDimitriadis: Mandolin

Müzik eğitimine piyano ile başlayan, ardından etnomüzikoloji ve orkestrasyon çalışan Eleni Karaindrou tiyatro ve film müzikleriyle ilgilenmeye başladığında kendi deyişiyle, görüntüler ve hareketler arasındaki ilişki, duyguları ifade etmek için önünde yeni bir alan açtı ve böylece kişisel tarzını geliştirmeye başladı.

Karaindrou 1984-2008 yıllarında Theo Angelopoulos'un son sekiz filminin müziklerini yaptı; bu dönem boyunca film projelerine hemen her zaman ilk girip en sonuna kadar kaldı, yönetmenle tüm yaratım ve kurgu sürecinde çok yakın çalıştı.

Karaindrou bu işbirliğini şöyle anlatır: "Angelopoulos çok hissedip az konuşan bir adam. O nedenle, filmde sözlere dökülmeyecek şeyleri anlatabilmem için onun işinin temelinde yatan fikirleri kavrayabilmem çok önemliydi. Bazen senaryo yazılmadan bile önce ben ana temayı bulmuş olurdum."

Film ve müzik eleştirmenleri Eleni Karaindrou'nun filmlere yazdığı müziklerin "film müziği" kavramının ötesine geçtiği konusunda hemfikirdirler; onun müziğinin filme eşlik etmenin veya filmi güzelleştirmenin ötesinde, filmi tamamladığını söylerler.

Yazar Nikos Triantafillides, Karaindrou'nun müziğinin Angelopoulos'un uzun planları kadar kapsamlı olduğunu belirterek, "Onun sürekli varlığı lirizmin altında yatan derin maneviyatı ortaya çıkarır" der.

George Monemvasites ise bu müziğin yarattığı yeni vizyonlar ve fikirlerle insanı hem yaraladığından hem özgürleştirdiğinden bahseder. Karaindrou'nun müziği için dar anlamıyla film müziğinden ziyade, doğası itibariyle sinematik etkiye sahip müzik denebilir: Dinleyicilere kurgulayacakları hikaye konuları verir, ince ince manzaralar resmeder, bazen de bir şarkı mırıldanır.

Ender Sakpınar'ın yönetimindeki İstanbul Sinfonietta eşliğinde, Karaindrou'nun eserleri müzikseverlere hayal kurma fırsatı verecek.

Eleni Karaindrou Film Müzikleri "Theo Angelopoulos Anısına"

 Bu haber 804 kez izlenmistir