6.Bodrum Barok Müzik Festivali 4-5-6 Eylül'de Bodrum Antik Tiyatro'da

Karya
Bu haber 2015-09-02 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Karya Kültür ve Sanat Derneği'nin (KARSANAT) her yıl düzenlediği Bodrum Barok Müzik Festivali'nin altıncısı; Gülderen Erdoğmuş'un sanat yönetmenliğinde Bodrum Belediyesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, BODTO ve THY'nın destekleriyle 4-5-6 Eylül 2015 tarihlerinde Bodrum Antik Tiyatro'da gerçekleşiyor.

Üç gün sürecek konser etkinliklerinde yerli ve yabancı on dokuz sanatçı konuk oluyor. Saat 21.00'de başlayacak konserler halka açık ve ücretsiz.


Festival Programı


04 Eylül 2015 Cuma

BİR HOŞ SADA
4 Eylül açılış konserinde Karya Türk Müziği Topluluğu ve Solist Özge Eyüpoğlu sunacakları sıra dışı bir repertuvarla seyirci ile buluşuyor.

Derneğin kurucu üyelerinden Prof.Dr.Nevzat Atlığ (Devlet Sanatçısı) tarafından seçilen program, ağırlıklı olarak 1600-1750 barok döneme denk gelen ünlü bestekarlarımızın eserlerini kapsıyor.

KARYA TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU
Solist: ÖZGE EYÜPOĞLU
Safa Hastaoğlu - Kanun
Mehmet Yalgın - Klasik Kemençe
Kâşif Demiröz - Ney
Tunca Yüksel - Ud
Serdar Gökmen - Çello
Selçuk Yazıcı - Ritm Sazlar


05 Eylül 2015 Cumartesi

VENEDİK KARNAVALI
Barok dönemin en önemli etkinliklerinden birisi olan Venedik Karnavalı, Avrupalı aristokratların ve halkın görkemli maskelerin ardında buluştuğu ve kaynaştığı, görkemli dekor ve kostümlerle görsel efektlerin de kullanıldığı açık hava etkinlikleri, bu yıl Karya Barok Solistlerinin sunacağı programın da içeriği.

O dönemin Haendel, Vivaldi gibi ünlü bestecilerinin eserlerinin ilk icralarının gerçekleştiği karnavallarda dönemin en ünlü sopranoları ve kastratları sahne almışlar.

Bu yıl topluluğa yeni katılan ve derneğin yeni başkanı mezzosoprano Esen Demirci Deveci ulusal ve uluslararası şan yarışmalarında birçok ödülün de sahibi. 2009 yılında Siemens Şan yarışmasında aldığı 1.cilik ödülü ile aldığı davetlerle başta Almanya olmak üzere birçok operada sahne almış. Evlilik nedeniyle Bodrum'a yerleşen sanatçı yaşamını Bodrum'da sürdürüyor.

Topluluğun diğer üyeleri Kaan Buldular ve Nuri Harun Ateş, sıra dışı kontrtenor sesleriyle farklı şan yarışmalarından ödülleri var.

Topluluğa yeni katılan bir diğer üye, soprano Esra Özbir konser solisti olarak sanat yaşamını sürdürüyor.

Sanatçılara İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestra şefi ve klavsen sanatçısı Paolo Villa ve barokcello ile Jörg Zwicker eşlik ediyor.


06 Eylül 2015 Pazar

SIRA DIŞI AKORLAR
İstanbul Avusturya Kültür ofisi, Austria Baroque Academy ve THY sponsorluğunda, LES ACCORDS EXTRAORDİNAİRES topluluğu 6 Eylül kapanış konserinde seyirci ile buluşuyor.

ABA ödüllü soprano Anna Magdalena Auzinger, ünlü klavsen sanatçısı Elke Eckerstorfer, barok çello sanatçısı Jörg Zwicker ve barok üflemelilerde Annemarie Podesser eşliğinde, Barok dönemin sıradışı divalarından Faustina Bordoni, konserin ana temasını oluşturuyor.

Onun seslendirdiği eserler yanı sıra kendisine ithaf edilmiş eserlerin yer aldığı konser programında ünlü besteciler, J.A. Hasse, G.F.Haendel ve Benedetto Marcello'nun kantat ve solo eserlerine yer verilmiş.

Festival etkinliğinin diğer sponsorları:
Akustik Travel, Christal Green Bay Hotel Resort, SELSAN METAL, Marvel Beach Hotel ve Güvercinlik Pitos Motel.Bodrum Antik Tiyatro Bu haber 859 kez izlenmistir