Gümüşlük’te Håkon Kornstad ile Opera ve Caz iç içe geçecek 19 Temmuz Salı

Gümüşlük’te
Bu haber 2016-07-17 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Gümüşlük’te Håkon Kornstad ile Opera ve Caz iç içe geçecek

Norveçli saksafoncu, caz müzisyeni ve opera sanatçısı Håkon Kornstad, Denizbank ana sponsorluğunda düzenlenen 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Suda Caz konserleri serisinde, 19 Temmuz Salı akşamı sahneye çıkacak. Norveç Büyükelçiliği, bu konserde etkinlik sponsoru olarak yer alırken, konser, festivalin Gümüşlük sahilinde yer alan merkezinde, günbatımında başlayacak.

Avrupa’nın en önde gelen doğaçlamacılardan biri olarak tanımlanan Håkon Kornstad, vokal ve saksafondaki ustalığı ile caz ve operayı daha önce görülmemiş biçimde bir araya getiren sıra dışı performanslarıyla otoritelerden büyük övgüler alıyor. Norveç Büyükelçiliğinin katkılarıyla Türkiye’ye davet edilen ve Gümüşlük’te bir konser verecek olan Håkon Kornstad, daha önce İstanbul’da konser vermiş ve Türk cazseverin ilgisiyle karşılaşmıştı.
The Kornstad Trio ve Wibutee gruplarıyla tanınan Håkon Kornstad, 2002'de "Konsberg Caz Ödülü" ile 2014'te "Europe Award Guiness Caz Ödülü"nü kazandı. New York'ta 2009'da operayı keşfetti ve burada emekli bir sopranodan ders almaya başladı. 2012'de Downbeat dergisi yazarlarınca, "daha fazla tanınmayı hak eden bir yetenek" olarak adlandırıldı. Sanatçı bugüne kadar, Ketil Bjornstad, Anja Garbarek, Live Maria Roggen, Bugge Wesseltoft, Sidsel Endresen, Paal Nilssen-Love, Mats Eilertsen, Knut Reiersrud, Jon Christensen, Eivind Aarset ve Pat Metheny gibi ünlü isimlerle konser verdi.

İngiliz The Journal gazetesi yazarı William Brown, Håkon Kornstad için şu ifadeleri kullandı; "Caza ve operaya çok az ilgi duyanlar için bile Kornstad izlenmesi gereken bir müzisyen çünkü onun gibi başka biri yok ! Cazda modern bir efsane mi? Hiç şüphe yok !"

Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix'den temin edilebilir. Bilet iletişim: 0 537 040 37 40

www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival

 Bu haber 604 kez izlenmistir