26.Bodrum Cup Yat Yarışları Başlıyor.. 17-22 Ekim

Bodrum
Bu haber 2016-10-11 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

26. Bodrum Cup Yat yarışları Palmarina Bodrum ve Çağdaş Holding sponsorluğunda yapılacak .

Bodrum Kalesi önünden başlayacak yarış öncesinde yaklaşık 800 tekne ve personeli karada ve denizde kortej geçişi yapacak. Yarışmalar Bodrum - Yalıkavak ile Yunanistan'a ait Kalimnos ve Leros rotalarında düzenlenecek. Yarışmaya 150 ahşap yat ile aralarında turistlerin de bulunduğu 2 bin kişi katılacak.

Era Bodrum Yelken Kulübü’nce 1989’dan bu yana düzenlenen Bodrum Cup, tüm dünyada yolcuların da yarışlarda hazır bulunduğu en büyük sportif deniz festivali. Genellikle mavi yolculuk ile ünlenen guletlerin oluşturduğu ahşap kategorisi dışında, polyester yatların çoğunlukta olduğu IRC sınıfında da geniş katılım olacak. Bu yıl ilk kez katamaranların da yarışacağı 26. Bodrum Cup’ta ahşap olmayan yatların yarışları BAYK (Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü) tarafından organize edilecek ve yürütülecek. Toplam 75 deniz mili uzunluğunda beş etapta tamamlanacak yarışlarda ilk gün rota Bodrum’dan başlayıp, yine Bodrum da bitecek. Sırasıyla Kalimnos, Leros, ve Yalıkavak Palmarina rotalarında sürecek 26. Bodrum Cup Yalıkavak - Bodrum etabı ile son bulacak.

Program 17 EKİM - BODRUM ETKİNLİKLER

18 EKİM - BODRUM BELEDİYESİ "İZ BIRAKANLAR" ETABI
BODRUM BELEDİYESİ “İZ BIRAKANLAR” Ömer Aras - Uğur Boran - Mehmet Oğuz - Erdoğan Yavaş ETABI
Bodrum- Gümüşlük Etabı 11:00 - 18:30
“Mavi Yolculuk Mutfağı” Yemek Yarışması Elemeleri 19:00
Akustik Konser - Fatma Turgut Off Gümüşlük 21:30

19 EKİM - TAV PASSPORT ETABI
Gümüşlük- Leros Etabı 10:00 - 18:30

20 EKİM - NEF BODRUM ETABI
Leros- Leros Etabı 11:00 - 18:30
Beach Party 22:00

21 EKİM - PALMARINA BODRUM ETABI
Leros- Yalıkavak (Palmarina Bodrum) Etabı 11:00 - 18:30
Kokteyl Prolonge 19:30
Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması Finali 19:30
Palmarina Hoş Geldin Partisi 21:00

22 EKİM - TECHNOGYM ETABI
Yalıkavak - Bodrum Etabı 10:00 - 18:30
Regatta Ödül Töreni Halikarnas 20:00
Sertab Erener Konseri 22:00

16 EKİM - DİNO CUP
( 25 Yaş ve üzeri optimist yarışı) - İçmeler / Bodrum B.B.B. Yelken tesisleri 13:00
Dev ahşap yatlar

113 yaşındaki RHEA da yarışacak.

Bu yılki yat festivali, kategorilerinde son üç yılda dereceye giren 'Daima, Sıla, Montenegro, Kaya Güneri, Kuğu, Büyük Murat, Ayaz, STS Bodrum Okul Gemisi, Elele, Vals, Dolfin, Portebello, Jasmin, Le Pierre, Aksona Mancorna, Aliko, Ruhum, Artemisia, Nostalgia' yatlarının kapışmasına sahne olacak. Festivalde bu yıl yine en büyük ilgiyi, 15 yıldır yarışmalara aralıksız katılan İngiliz elektrik mühendisi David Ross'un 113 yaşındaki 'Rhea' isimli eski ahşap teknenin göreceği düşünülüyor.

Yarışmanın Organizasyon Komitesi Başkanı Erman Aras, Bodrum Cup Uluslararası Ahşap Yatlar Yelken Yarışı'nın bir spor aktivitesinden ziyade, turistik bir faaliyetin içine sporu da katan bir gezi ve şenlik özelliği taşıdığını söyledi. Aras, "Bodrum Cup sadece bir yelken yarışı değildir. Fotoğraf karelerinin dışında ülkemiz zenginliklerini alışık olmayan görüntülerle sunarak Bodrum'u Ege'yi ve ülkemizi tanıtıyoruz. 25 yılda yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı yarışmalarda dünya mavi yolculuk ile tanışma fırsatı bulurken Bodrum tersanelerinde milyon dolarlara mal olan 50 metreye kadar ahşap yatlar yapılmaya ve dünyanın dört bir yanından sipariş yağmaya başladı. Dünyanın dört bir yanında Bodrum guletlerini görmeniz mümkün. En büyük sıkıntı bugüne kadar büyük bir hızla gelişen sektör için halen Bodrum'da tam donanımlı modern tersane bölgesi ve liman yapılamamış olmasıdır. Yunanistan'ın rotaya dahil edilmesi, Bodrum Cup Organizasyon Komitesi'ne başvuran Yunan dost ve komşularımızın daveti üzerine sağlandı. Bu bakımdan, komşumuz ile uluslararası ilişkilerimizin gerek dostluk gerekse ticari bağların güçlenmesi yönünden gelişmesine de katkıda bulundu. Bodrum Cup Ege Denizi'nde barışa da önemli katkıda sağlayacak" dedi.

Dünya Bodrum GULETLERİni tanıdı

 Bu haber 1080 kez izlenmistir