Karşınızda Bodrum Deneme Sahnesi ve Uçlar

BDS
Bu haber 2017-08-16 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

BDS bu yıl William Mastrosimone'nin yazdığı, Arif Akkaya'nın yapımcılığını ve yönetmenliği üstlendiği 'Uçlar' adlı oyunla Bodrum’da ilk kez seyirci karşısına yine bir ilk ile çıkacak.

Klasik tiyatro sahnesinden vazgeçerek oyunu olayın geçtiği evin içine yani gerçek mekânına taşıyacak ve 40 seyirci ile sınırlı olacak.

Mastrosimone'nin yazdığı oyun çağlar boyunca süregelen sınıf ayrımı, toplum baskısı, adalet sistemi ve ataerkil düzende kadının konumu gibi evrensel sorunları çarpıcı bir biçimde ele alıyor.

Uçlar, farklı sınıflardan bir araya gelmiş dört kişinin bir evde var olma, hayatta kalma mücadelesi...

Bodrum Deneme Sahnesi'nin yeni oyunu Uçlar 21 ve 28 Ağustos Pazartesi günleri saat 21.30'da Bitez Masal Mekan'da. Seyirci sayısı 35 kişi ile sınırlı olduğundan Rezervasyon yaptırmanızı önemle hatırlatırız.

Rezervasyon için:

Berfin Esmek 0507 759 16 25.
BDS - Bodrum Deneme Sahnesi Neden Kuruldu?

Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro Bölümü öğrencileriyle beraber kurduğumuz Bodrum Deneme Sahnesi olarak amacımız, öğrencilerimizle beraber profesyonel bir kadroyu birleştirmek, Bodrum'umumuzda devamlı perde açan ve ülke çapında işler yapan bir tiyatro kazandırmaktır. Bunun için vereceğiniz her türlü katkı, bizim için itici güç olacaktır. Şimdiden teşekkür eder, Bodrum'un aydınlık yüzünün, başka memleket köşelerine de ilham vermesini temenni ederiz.

Saygılarımızla...

Bodrum Deneme Sahnesi adına,

Genel Koordinatör

Nejat İŞLER

Sahneleyeceğimiz oyunun dekorlarını ve mobilyalarını taşıyorduk sırtımızda. Ucuza maledebilmek için çok pazarlık yapmış, bazı parçaları da bağış olarak almıştık. Mola vermiştik yol kenarında nefes nefese kaldığımızdan, yorulduğumuzdan .Bir an baktık birbirimize. Üstümüz başımız leş gibi. Gülmeye başladık. Taşıdığımız mobilyalarla tam hırsızlara benziyoruz diye. Yaşlıca bir hanım geçiyordu önümüzden. Döndü baktı bize. Kim olduğumuzu ne yaptığımızı anlamaya çalışıyordu. Anlatmaya çabaladık kim olduğumuzu. Tiyatro bölümünde okuduğumuzu. Paramızın neredeyse olmadığını. Şehir Tiyatrosunda kendimizi ifade edebilmek için bir gurup kurduğumuzu. Uzun olmayan bir sohbetin ardından kadın uzun uzun baktı gözlerimizin içine. Yani ‘bizden alıp bize veriyorsunuz' dedi. Yaptığımız işi bu kadar net gözümüze anlatan biri olmamıştı...

Aradan yıllar yıllar geçti. 2016 Şubat ayında Nejat ile bir araya geldik. Bodrum’da nasıl, kimlerle yola çıkabiliriz, nasıl bir Tiyatro yapabiliriz diye konuşmaya başladık. Sonra adını koyduk. Bodrum Deneme Sahnesi. Önce 'oyuncularımız’ı yetiştirelim dedik. On dört kişi ile başladık. Tanımaya çalıştık birbirimizi, oyunlar okuduk, azaldık... Ardından çoğaldık tekrar... İzleyeceğiniz oyunlar içindeki Reklamları kendimiz çektik, oynadık. Dekorun bir bölümünü kiraladık, mobilyaları zımparaladık, boyadık. Bazı giysi, ayakkabı ve aksesuarlarımızı ikinci el pazarından ve bağışlardan oluşturduk. Yani, sizden alıp size vermeye devam ettik, edeceğiz.

Yönetmen

Arif AKKAYA

Masal Mekân Bitez Mah. 1312 Sok. No:12 Bodrum


www.bodrumdenemesahnesi.com


 Bu haber 515 kez izlenmistir