21 Ağustos'ta Tiyatrokare'nin Ahududu oyununu kaçırmayın!

21
Bu haber 2017-08-15 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Dünyanın dört bir yanında en ünlü oyuncular tarafından yorumlanan bu oyunun baş rollerinde, Ahududu kadınları olarak bu kez Suna Keskin ve Melek Baykal var. Baykal bu oyunla yıllar sonra yeniden tiyatroya dönüyor.

Dünyada en çok sahnelenen oyunlardan olan, Joseph Kesselring’in “Arsenic and Old Lace” adlı eseri “Ahududu” adıyla usta tiyatrocu Nedim Saban tarafından yeniden derlenerek seyirciyle buluşuyor. Kara komedinin en iyi örneklerinden sayılan “Ahududu” insanları huzura kavuşturmak, yalnızlıklarından kurtarmak için zehirleyen Müşfike ile Mürşide ve onların çevresindekilerin hikayesini anlatıyor.

Oyundaki ahududu kadınlarını Suna Keskin ve Melek Baykal oynuyor.

Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor. Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Halim Ercan, Bülent Seyran, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu var. Nedim Saban da bu oyunda deli tiplemesiyle yıllar sonra, tiyatronun perde arkasından perde önüne geçiyor.

Kalabalık bir ekibin başarılı uyumunu yansıtan ve seyirciyi doyasıya güldüren oyun için Nedim Saban şunları söyledi:

“Joseph Kesselring’in meşhur oyunu Ahududu’yu yıllardır oynamayı düşünüp bir türlü fırsat bulamamıştık. Tiyatrokare yeni oyunu sayesinde çıtasını yükselterek başka bir yere çekti. Oyuncu olarak teksti okurken bile eğleniyorsunuz; çok çünkü Ahududu son derece akıllıca yazılmış bir vodvil. Metnin kendisi, vodville de güldürüyle de dalga geçiyor.

Dünyada birçok olay yaşanırken biz tiyatrocular bambaşka şeyler konuşuyoruz. Oyun bununla da dalga geçiyor. Şiddeti ve adaleti sorguluyor. İçinde bir sürü teması olan, aynı zamanda müthiş güldüren ve tek bir espri üzerine gidebilen bir kara komedi. Ahududu Tiyatrokare’ye ve beş yıldır geliştirdiğimiz estetik anlayışımıza çok uygun oldu.

Doğru kadroyu doğru zamanda kurabilmek de gerekiyordu. Suna Keskin ve Melek Baykal’ın bir arada sahnede olması müthiş heyecan verici bir şey. Melek Hanım yıllardır tiyatroya dönmek istiyordu. Birçok proje üstüne onunla konuştuk ancak bu proje en doğrusu oldu. Ahududu için ‘Her şeyin denk geldiği bir oyun’ diyebiliriz.”

Son olarak Ekin Yazı Dostları tarafından Yılın Komedi Dalında En İyi Prodüksiyonu seçilen "Ahududu" usta oyuncuların yorumuyla bu kez Bodrumlu izleyicilerin karşısında sahnede!

Nedim Saban diyor ki;

"Biz Bodrum'ı afişlemeye başladık vallahi. Ahududumuz 21 Ağustos'ta Kale'de. Kale'de bir daha ne zaman tiyatro olur, biz tekrar gelebilir miyiz, biraz zor gibi. En güzeli bugünleri doya doya yaşamak. Ekin Yazı Dostları'nca yılın komedisi seçilen Ahududumuzun Bodrum biletleri İmge Kitabevi ve Biletix'te. Aynı turda Artur Sitesi, Datça, Denizli, Antalya, Karşıyaka da var. Biz hazırız, bekleriz."

 Bu haber 324 kez izlenmistir