Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Dernegi Klasik Türk Müzigi Korosu Konseri, 23 Eylül

Bodrum
Bu haber 2017-09-23 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği Klasik Türk Müziği Korosu'nun 15.Yıl Özel Konseri 23 Eylül 2017 Cumartesi gecesi Bodrum Kalesi'nde saat 21:00'de halka açık yani ücretsiz olarak gerçekleşecek!


Bodrum Belediyesi Türk Mûsikîsi Korosu Tarihçesi ve Konserleri

Koro, Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği çatısı altında 1993 yılında kuruldu. Bu yönüyle, bir dernek adı altında faaliyet gösteren Türkiye’deki tek koro olma özelliğine sahip.

Koronun kuruluş amaçlarını şöyle sıralayabiliriz: - Türk musikisinin yaşamasını ve yaşatılmasını sağlamak

- Halka Türk musikisini tanıtmak, doğru icrayı göstermek

- Bu çerçevede, koro üyelerini Türk musikisi konusunda eğitmek, nota ve usûl bilgilerini geliştirmek

- Koro üyelerine doğru nota okumayı ve şarkıyı doğru icra etmeyi öğretmek.

Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği Korosu, kuruluş amaçları doğrultusunda yaptığı çalışmaların yanı sıra çeşitli faaliyetlerde de bulunmakta. Musiki çalışmalarının etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırmalar yapıp, bunları yaygın hale getirmek; kurs, seminer, panel gibi eğitim çalışmaları yapmak; boş vakitleri 'ruhun gıdası' müzikle doldurmak; yıl sonu konserleriyle çalışmaların en güzel örneklerini sanatseverlerle paylaşmak; uluslararası derneklerle bağlantı kurup, karşılıklı konserler vermek; koro olarak gezi, yemek, tiyatro, dinleti ve eğlenceli etkinlikleri paylaşmak; en önemlisi de üyelerin birlik ve beraberlik içinde musiki icra edebilmelerine olanak sağlamak bu faaliyetler arasında sayılabilir.

Koroyu her yaştan ve emekliler de dahil her meslekten Türk sanat müziği sevdalısı oluşturmakta. Bu renkli mozaiği oluşturan bireylerin en önemli ortak özelliği; musikiye gönül vermiş olmaları, koro üyeleri ve eğitmenleriyle iyi bir ekip oluşturmaları, iyi ve kötü günde dayanışma halinde olup, derdi de sevinci de paylaşabilmeleri. Kısacası koro üyeleri dünyaya aynı pencereden bakabilen, pencereden gördüklerini musiki ile harmanlayabilen, amatör ruhlarına profesyonel disiplin anlayışını eklemleyebilen musiki sevdalıları.

Koro herkese açık olmakla birlikte koro üyeliği için önemli bir ölçüt gerekli; Potansiyel koro üyesinde aranan ön önemli vasıf, koronun ve dolayısıyla musikinin ruhuna uygun şekilde birlik ve beraberliği bozmadan uyum içinde çalışabilme yeterliliği. Koro kurulduğundan beri her yıl daha iyi ve daha doğru icralara ulaşabilmenin çabası içinde.

Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği Korosu, faaliyetine başladığı 1993'ten bugüne kadar sırasıyla Ergun Ertunga, Saim Gümüş, Ahmet Cemil Sangan ile çalışmış. Çalışmalarına 2002'den bu yana Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Halil İbrahim Yüksel'le devam etmekte.

Koro, kuruluşundan beri çeşitli aralıklarla ve büyük özverilerle konserler vermiş. Titiz çalışmalar ve provalar sonrasında verilen konserlere gelen güzel ve yapıcı eleştiriler, koroyu her geçen gün daha da disiplinli olmaya yöneltmiş.


Koronun Konserleri

2016 yılı Konseri:

Bodrum Belediyesi Türk Musikisi Derneği Klasik Türk Musikîsi Korosu, 2016 yılında 90'ıncı yaşını kutlayan Devlet sanatçısı Alâeddin Yavaşca onuruna 17 Eylül 2016 tarihinde Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde "Alâeddin Yavaşca Özel Konseri" düzenledi.

Konserde, bestekâr Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'ya ait olan eserler seslendirildi. Sayın Yavaşca konserin ilk bölümünde sözleri Şair Cahit Sıtkı Tarancı'ya ait "Bu tatsız akşam saatinde" adlı eserini, konserin ikinci bölümünde de iki eser olmak üzere toplam üç eser okudu. Eşi Ayten Yavaşca'nın seslendirilen şarkıların hikâyesini seyirci ile paylaştığı bu konserde, Sayın Alâeddin Yavaşca izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Koronun sahne aldığı bu özel konseri Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikîsi Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü öğretim görevlisi, Sayın Halil İbrahim Yüksel hazırlayarak yönetti.


2015 Konseri:

2014- 2015 döneminde, 14 Ekim 2014 tarihinde başlayan koro çalışmaları, 7 Temmuz 2015 tarihinde saat 21.30'da, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde verdikleri konserle son buldu. Bu dönem çalışması "Muhayyer Faslı" ve "Kemânî Bestekâr Cevdet Çağla'nın Eserlerinden Seçmeler" olmak üzere iki bölümden oluşmaktaydı.


2014 Konseri:

Koro, 2013- 2014 döneminde değerli bestekâr Erol Sayan'ın eserlerinden oluşan özel bir konser verdi. Erol Sayan'ın da teşrif ettiği konser, Bodrumlu müzikseverler tarafından coşkuyla karşılandı.


2013 Konseri:

2012- 2013 döneminde, kuruluşunun 20. yılında Sanat Yönetmeni Halil İbrahim Yüksel toplumun duyarlı olduğu bir konuyu Koro çalışmasının o yılki teması olarak belirledi: "KADIN"...

Koro - HANIM BESTEKARLAR - adı altında 13 hanım bestekarın 24 eserini Sanat Yönetmeninin hassasiyeti olan doğru icra konusunda yoğunlaşarak çalıştı. 6 Temmuz 2013 saat 21:15' te Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde yaklaşık 1500 sanatseverin ilgi beğeni ve coşkusunun doruk yaptığı bir ortamda konser gerçekleşti.


2012 Konseri:

2011- 2012 döneminde, Sanat Yönetmeni Sayın Halil İbrahim Yüksel ile çalışmalarının 10. Yılında, 14. Yüzyıldan Cumhuriyet dönemine uzanan bir zamanda var olmuş, klasik eşsiz ışıltılı eserlerin ve Anadolu sesinden türkülerin yer aldığı bir repertuar, Turgutlu Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu ile eş zamanlı olarak sürdürüldü. Birlikte BİN YILIN MİRASI adı altında, o yılın İlk konseri 120 kişilik koro ile 25 Haziran'da Turgutlu'da Irlamaz Amfi Tiyatro'da, ikinci konser ise 13 Temmuz tarihinde Bodrum Kalesi'nde gerçekleşti.

İzleyiciler Klasik Türk Müziği eserlerinin köklü geçmişine, Mehterin coşkusuna, Tasavvuf Müziğinin derinliğine, Anadolu'nun sesine tanık oldular.


2011 Konseri:

2011 yılı konseri 16 Temmuz'da Kale'de verildi. Bu konserde bestekâr Münir Nurettin Selçuk'un eserleri icrâ edildi. Konserin konuk sanatçısı Kültür Bakanlığı Klâsik Türk Mûsikisi Topluluğu ses sanatçısı Güzin Değişmez idi. Konserin sunumunu ise Reşit Çağın yaptı.


2010 Konseri:

2010 yılında 19 Temmuz tarihinde konser verildi. Konserin içeriği Sultan III. Selim ve Hammâmizâde İsmâil Dede Efendi'nin eserleriydi ve Antik Tiyatro'da 3000 kişilik bir izleyici grubunun katılımı oldu.


2009 Konserleri:

2009 yılındaki ilk konser 20 Temmuz'da Kale'de yapıldı. Konserin içeriği Selâhaddin Pınar'ın eserlerinden oluştu. Konserin konuk Sanatçısı TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatkârı Doğan Dikmen idi. Konserin sunumunu da, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klâsik Türk Mûsikîsi Koro Müdürü Mehmet Güntekin yaptı.

2009 yılındaki ikinci konser 14 Kasım 2009 tarihinde Bodrum Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından organize edildi ve Oasis Kültür Merkezi'nde yapıldı. Konserde Atatürk'ün sevdiği şarkılar icra edildi.


2008 Konserleri:

11. konser, 19 Temmuz 2008'de büyük usta Sadettin Kaynak'ı anmak için gerçekleştirildi. Değerli bestekârlar Alâeddin Yavaşça ve Erol Deran, konseri izlemeye gelenler arasındaydı. Geceye, konser sonundaki konuşması ile bestekâr Alâeddin Yavaşça damgasını vurdu. Bodrum gibi güzel bir turistik beldede, Türk musikisini doğru ve profesyonelce icra edip yaşattıkları için Koro'yu ve büyük bir özveriyle yıllardır koro çalışmalarına emek veren değerli Sanat Yönetmeni Halil İbrahim Yüksel'i kutladı.

24 Eylül 2008'de 12. konser gerçekleşti. Bu konser Zeki Müren'i anmak üzere yapıldı. 2.000 kişinin ayakta alkışladığı konser çok beğenildi.

10. konser 28 Şubat 2008'de, Muğla Ünversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 1.500 kişinin izlediği konsere üniversite gençliğinin katılımı büyüleyiciydi.


2007 Konseri:

9. konser 9 Temmuz 2007'de Bodrum Kalesi'nde verildi. Sezen Aksu'nun nostaljik eserleriyle dinleyiciler kendi geçmişlerine yolculuk yaptılar.


2006 Konserleri:

8. konser 25 Kasım 2006'da gerçekleştirildi. Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan'ın öncülüğünde gerçekleştirilen konser, sevgili önderimiz, büyük kurtarıcımız MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün sevdiği şarkılardan oluşan bir CUMHURİYET konseriydi. Bodrum yarımadasındaki öteki korolarda yer alan koristlerin de katılımıyla kalabalık bir topluluk oluşması, Cumhuriyet'in ruhuna uygun bir atmosfer yaratılmasına katkıda bulundu.

Koro 7. konserini 08 Temmuz 2006'da Bodrum Kalesi'nde verdi. Bu konserde büyük üstadlardan, yakın tarihte yitirdiğimiz Selahattin İçli'nin şarkılarından oluşan bir repertuara yer verildi. İçli, rahatsızlığı nedeniyle gelemediği için, yerine TRT İstanbul Radyosu sanatçısı Melihat Gülses katıldı.

21 Ocak 2006'daki 6. konser, sanat musikisinin seçkin eserlerinden bir karmaydı.


2005 Konseri

Koro 5. konserini 16 Haziran 2005'te, büyük üstadlardan Alâeddin Yavaşça'nın eserlerinden oluşan repertuvarla verdi. Bu konserin ayrı bir öneme sahip olmasının nedeni, amatör bir koro olarak, tarihî Bodrum Kalesi'nde çok daha büyük bir dinleyici kitlesinin karşısına çıkmış olmalarıydı. Yavaşça, akustiği mükemmel bu tarihî atmosferde dört şarkısını icra etti; konserin son eserinde de koroya katıldı.


2004 Konseri

4. konserin tarihi 12 Haziran 2004'tü. Koro, Avni Anıl'ın katılımıyla, usta bestekârın bestelerini seslendirdi. Büyük bir beğeniyle izlenen konserde, Avni Anıl, üç eseri bizzat kendisi yönetti; ardından da koroya katılarak son şarkıya eşlik etti.


2003 Konserleri:

3. konser 27 Aralık 2003'te, Sanat Güneşi Zeki Müren'in anısına verildi. Yönetmen Ülkü Erakalın'ın katkılarıyla gerçekleştirilen konser çok beğenildi. 15 Haziran 2003'teki 2. konserde, izleyicinin karşısına sanat musikisinin unutulmaya yüz tutmuş eserlerinden oluşan bir repertuvarla çıktılar. Sanat Yönetmeni Sayın Halil İbrahim Yüksel ile verilen 5 Nisan 2003'teki ilk konser, klasik Türk musikisi eserlerinden oluşmaktaydı.

Gelen sazların çoğunluğu Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencileri ile TRT İzmir Radyosu sanatçılarıydı. Bu saz ekibi 11 ilâ 15 kişi arasında değişerek bütün konserlerde bugüne kadar koroya eşlik etti.İletişim:


Dernek Başkanı:

Türkan Demiröz 0532 310 8442


Dernek Başkan Yardımcısı:

Selçuk Mutlucan 0532 462 2608


www.bodrumkoro.org/


 Bu haber 325 kez izlenmistir