Zeki Müren Anma Konseri, 24 Eylül Pazar, Bodrum Kalesi

Emel
Bu haber 2017-09-23 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.Emel Sayın söylüyor, Zeki Müren Alkışlarda yaşıyor!

Sanat güneşi Zeki Müren, ölümünün 21'inci yıldönümünde Bodrum Kalesi'nde saat 20:00'de gerçekleşecek konser ile anılacak.

Zeki Müren'in 21'nci ölüm yıldönümü nedeniyle Bodrum'da düzenlenecek anma etkinlikleri, Zeki Müren'in Kumbahçe Mahallesi Zeki Müren Caddesi'nde müzeye dönüştürülen evinde mevlit okutulmasıyla başlıyor.

Akşam saat 20:00'de Bodrum Kalesi'nde gerçekleşecek olan konseri ise Osman Tan Erkır sunacak. Konser gecesinde Emel Sayın sahneye çıkacak.

Bodrum'daki anma etkinlikleri, Bodrum Belediyesi'nin destekleri; Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı'nın organizasyonuyla gerçekleşiyor.


Zeki Müren hakkında...

06 Aralık 1931 tarihinde Bursa'da dünyaya gelen Zeki Müren, doğduğu şehirde başladığı orta öğrenimini İstanbul Boğaziçi Lisesi'nde sürdürdü.

İstanbul'da eğitim hayatına devam ederek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun olan Müren, desen çalışmalarını öğrencilik yılları itibariyle pek çok kez sergiledi.

Zeki Müren, tamburi İzzet Gerçeker'den aldığı solfej ve usul dersleriyle hayatına çok farklı bir yön verecek o adımı attı.

O artık öğrendiği bilgilerle Türk Sanat Müziği'nin en değerli sesi olma yolculuğuna çıkmıştı. 1949 yılında, henüz 18 yaşındayken gönül verdiği musiki dersleri, Boğaziçi Lisesi yıllarında sanata gönül vermiş Agopos Efendi ile Udi Kirkor eğitimi ile devam etti. Bu eğitimlerin bir sonraki ayağı ise fasıl musikisinin piri Şerif İçli ile olacaktı. Bu eğitimler Müren'in repertuvarına birçok eser kazandırdı.

1950 yılında İstanbul Radyosu'nun açmış olduğu sınava giren Zeki Müren, radyonun canlı yayınlarından birisine katıldı ve orada ilk konserini verdi. Bu konser geniş kitleler tarafından beğenilince radyo programlarındaki bu konserler 15 yıl boyunca sürdü.

İstanbul Radyosu konserlerinin ardından kendisini plak çıkarma çalışmalarına adayan Müren, 600 civarında plak, kaset doldurdu.

Plakta yer alan ilk şarkısı ise Şükrü Tunar'ın eseri olan "Bir Muhabbet Kuşu"dur. 1955'te çıkarmış olduğu "Manolyam" isimli eseriyle Türkiye'de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü'nü kazandı. Zeki Müren Türkiye'nin en çok konser veren ses sanatçısı oldu.

Bir yılda yüz civarı konser verdiği dönemler olan Müren, iki yüz civarında eser besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği "Zehretme hayatı bana cânânım" mısrasıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. "Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu" (suzinâk), "Manolyam" (kürdilihicazkâr), "Bir demet yasemen" (nihavend), "Gözlerinin içine başka hayal girmesin" (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır.

Zeki Müren 1954'te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955'te de Arena Tiyatrosu'nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da baş roldeki oyuncuydu. Ayrıca 'Bıldırcın Yağmuru' isimli bir şiir kitabı da vardır.

Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980'den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum'daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı.

24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu'nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Müren'in mezarı, doğum yeri olan Bursa'da, Emir Sultan Mezarlığındadır.

 Bu haber 199 kez izlenmistir