Bafa'da Zeytin Hasadı 17-18-19 Kasım

2500
Bu haber 2017-10-11 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Zeytin Hasadı
Zeytinyağı Atölyesi
Zeytinyağlı Sabun Atölyesi
Kahvaltılık Zeytin Yapımı Atölyesi

Asırlık zeytin ağaçlarından zeytin toplayıp, kendi sızma zeytinyağınızı yapmak istiyorsanız, işte size fırsat.

Zeytin zamanı yaklaşıyor, yağmurlar bekleniyor, Bafa Gölü'nün ekosisteminde yetişen zeytinler toplanmaya hazır. Yöre halkının uzun zamandır gözü gibi baktığı zeytin ağaçlarının hasadı için özel bir program hazırlandı.

Beraber zeytin toplayıp, geleneksel yöntemlerle katılımcıların kendi zeytinyağını yapacağı, kahvaltılık zeytin hazırlayacağı hatta sabun dökeceği atölyelerle dolu etkinliklere sizleri de bekliyorlar.

-Bodrum'a havayoluyla gelecekler Cuma akşamı Milas & Bodrum Havalimanında karşılanıyor. Bu civardan gelecek olanlar kendi araçlarıyla gelebilir.

Çalışmaların ve konaklamanın yapılacağı Agora Pansiyon’a ulaşım sağlandıktan sonra sizler için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemekler menüsü sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine bir sohbete katılabilirsiniz.

-Cumartesi sabah erkenden köy kahvaltısı. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ilk atölye çalışması için hasadın yapılacağı zeytin bahçesine gidiş. Yaşları 30 ile 300 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinler hasadı.

-Öğle yemeği, Bafa Gölü'nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde. Odun ateşinde demlenen çay içildikten sonra toplanan zeytinleri eşekler ile köye taşımaca.

-İkinci atölye çalışması için pansiyonun bahçesinde, toplanan zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediş. Katılanlar, elde edilen natürel sızma zeytinyağını kendi elleriyle çıkarıp, şişeleyerek yanlarında götürebilirler.

-Akşam yemeği öncesinde dileyen, pansiyonda yer alan hamamda günün yorgunluğunu atabilir.

Akşam yemeği sonrası şömine başı sohbetleri devam ediyor.

Pazar sabah erkenden köy kahvaltısından sonra günün atölye çalışması, pansiyonun bahçesinde saf zeytinyağı sabunu yapımı var.

-Öğle yemeği sonrası Akçalı köyünde bulunan yağhaneyi ziyaret. Geleneksel taş baskı sıkımı izlenmeye değer.

Sonrasında pansiyona dönüş ve son atölye çalışması bir gün önceden toplanan zeytinlerin bir kısmı ile çekişte ve dilmelik zeytin işleme.

Tüm atölye çalışmaları sonrasında elde edilen zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, çekişte, dilmelik kahvaltılık zeytinler katılımcılara hediye ediliyor.

Detaylı bilgi için:
Mithat Serçin 0532 416 3996


Bafa Gölü ve Agora Pansiyon hakkında...

Bafa gölü, Bodrum ve Kuşadası gibi büyük turizm merkezlerine yakın olan ancak kitle turizminden etkilenmemiş bir doğa harikasıdır.

Eğer doğayı ve yürüyüşü seviyorsanız, kuşları gözlemekten haz duyuyorsanız, bin bir renkli güzel çiçekleri koklamayı istiyorsanız Agora Pansiyon düşlerinizdeki cennet olabilir.

Agora Pansiyon doğayı seven, arkeoloji, ornitoloji, ve botaniğe ilgi duyanların vazgeçemediği mekânlardan birisidir.

Küçük bir aile işletmesi olan Agora Pansiyon, Türkiye'nin en güzel küçük otelleri arasında yer alıyor.Agora Pansiyon
Kapıkırı Köyü, Milas Muğla

Tel: +90(532) 724 71 35


www.agorapansiyon.com


 Bu haber 247 kez izlenmistir