5.Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası 13 - 17 Aralık

Slow
Bu haber 2017-12-13 tarihinde Bodrumlife tarafından yayınlanmıştır.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği bu sene 13-17 Aralık tarihleri arasında Bodrum Belediyesi desteği ve Boder (Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği) işbirliği ile geleneksel pazar yeri ikramlarına ve eğitimlerine davet ediyor.

5 incisi düzenlenen Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası etkinliği kapsamında Dr. Yavuz Dizdar beslenme konusunda katılımcıları bilgilendirecek, hem okullarda hem Nurol Kültür Merkezi'nde halka açık yapılacak söyleşiler gerçekleştirecek.

Pazar yerinde çorba ikramı yapılacak. Ayrıca bu yıl sürdürülebilir turizm konulu "Her Şey Dahil İsraf Hariç" adlı kampanya tanıtılacak. iklim değişikliğinin geleceğimizi tehdit ettiği günümüzde, sürdürülebilir bir dünya için yürütülen Slow Food YEREL ÜRET YEREL TÜKET kampanyasıyla sektör profesyonellerinin ve tüketicilerin israfa karşı bilinçlendirilmesi hedefleniyor.


Program:

-13-15 Aralık tarihleri arasında çeşitli okullarda Dr. Yavuz Dizdar'dan öğrencilere beslenme farkındalığı seminerleri. (toplam 7 okulda yaklaşık 2000 öğrenci)

-14 Aralık Perşembe saat 14:00-16:00 Nurol Kültür Merkezinde,
Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Söyleşisi. Dr. Yavuz Dizdar.
"Yerel Beslenme ya da fast food"

-15 Aralık Cuma saat 10:00-11:00 Bodrum Merkez Pazar Yerinde,
Köylü tezgahlarının yanında, Boder işbirliğiyle "Herşey Dahil, İsraf hariç" "Çer Çöp"
Çorbası Yemek Şovu ve ikramı, Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitezli üreticilerden
Coğrafi İşaretli Bodrum Mandalinası ikramı.

-17 Aralık Pazar günü saat 11:00-12:00 arasında Kızılağaç Pazar Yerinde,
Köylü tezgahlarının yanında, Boder işbirliğiyle "Herşey Dahil, İsraf hariç" "Çer Çöp" Çorbası Yemek Şovu ve ikramı, Bodrum Gemici Peksimeti ile Bitez’li üreticilerden Coğrafi İşaretli Bodrum Mandalinası ikramı.





 Bu haber 76 kez izlenmistir